MAGNETOTERAPIE
Magnetoterapie ve fyziologii malých zvířat
Léčba magnetem je po staletí známa a využívali ji již staří Číňané. Ve fyzioterapii lidské má tato léčba nezastupitelnou roli a nyní nachází své právoplatné místo i ve veterinární fyzioterapii. Magnetoterapie má oproti jiným typům fyzikální terapie mnoho výhod, které oceníme zvláště v péči o zvířata. Jeden z důležitých faktorů je, že terapie je naprosto bezbolestná a neinvazivní. Nezastupitelnou výhodou je velká penetrace magnetických vln, které snadno prostupují mnoha materiály, včetně měkkých i tvrdých tkání živého organizmu, kloubů apod. Jednoduše řečeno, magnetiské vlny projdou vším, kromě oceli, prochází např. i sádrou.
Účinky magnetoterapie
účinek je založen na působení pulzního magnetického pole určité (nastavitelné) frekvence na tkáně. Díky rozkmitání buněčných membrán a rozširřování koncových kapilár, dochází k rychlejší látkové výměně, k lepšímu prokrvení, k urychlení regenerace poškozených tkání a zároven k odstranění bolesti. Vzhledem k tomuto faktu má magnetoterapie velmi široké použití. V našem salonu používáme patentovanou 3D pulzní magnetoterapii Biomag, která proniká do hloubky těla , ovlivňuje elektrický potenciál buněk a stimuluje buňky k činnosti.
- Analgetický efekt a protizánětlivý účinek u poúrazových stavů, akutních i chronických zánětlivých procesů
- Podpora obnovy a regenerace tkání
- Myorelaxační účinek - využíváme zvláště u chronických pacientů, kdy díky působení magnetoterapie dochází k k rychlejšímu vyplavování katabolitů, které způsobují dráždění v měkkých tkáních pohybového aparátu. Na základě tohoto procesu dochází ke zpomalení vedení nervového vzruchu, který je zodpovědný za relaxaci svalů po těžké námaze. Tento děj byl např. pozorován u vrcholových sportovcůa na základě aplikace magnetů byl proces relaxacesvalu výrazně urychlen.
- Antiedematozní efekt - magnetoterapie má výrazně urychlující efekt na vstřebávání otoků, zárověň přispívá k urychlení regenerace a odstranění bolestivosti.
Magnetoterapie v kombinaci s polarizovaným světlem
Vysoce polarizované elektromagnetické vlny s nízkou energií o vlnové délce od 500 do 2 500 nanometrů se již řadu let využívají ve fototerapii - léčbě světlem.
V lékařské praxi se využívá jejich protibolestivý, protizánětlivý, regenerační a hojivý efekt. Široké uplatnění nachází nejen k podpoře hojení špatně se hojících povrchových ran, ale také v oblasti sportovní medicíny a v péči o pleť.
Výrazně lepší podmínky pro celkový úspěch léčby nabízí v našem salonu kombinace polarizovaného světla a 3D terapie Biomag. Podle odborných zhodnocení je úspěšnost léčby pomocí přístrojů Biomag je více než 77 % s průměrným počtem 12 aplikací na jednoho pacienta. Léčebný efekt pulzní magnetoterapie, je ověřený desítkami klinickými studií a statistikami odborných zdravotnických pracovišť.
Pro dosažení očekávaných účinků je nutné dodržet minimální počet a pravidelnost aplikací pulzní magnetoterapie.
Obecně platí, že magnetoterapii je třeba aplikovat v různých případech různě dlouho, někdy i opakovaně v dlouhodobých cyklech.
Aplikace obvykle provádíme 1 x denně. Pokud to lze, nekončete magnetoterapii naráz, ale ke konci prodlužujte intervaly mezi aplikacemi. U pacientů s nízkým krevním tlakem se doporučuje asi 20 min. odpočinek po aplikaci.
Při krátkodobých obtížích je doporučovaný počet aplikací 20 až 30, minimálně však 10.
Zvláště u chronických stavů a doléčování se doporučují dlouhodobě opakované aplikace. Před použitím přístroje je potřebné nejprve vyloučit kontraindikace!
Základní efekty nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie
Působení pulzní magnetoterapie se dělí na několik základních efektů. Tyto efekty jsou klíčové pro účinnost léčby.
Analgetický (protibolestivý) efekt
Nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie (PEMF), díky elektromagnetické indukci, podmiňuje vznik proudu v nervových vláknech. Tento indukovaný proud způsobuje blokování průchodu bolestivých počitků z místa bolesti přes míchu až do mozkových center. V důsledku tohoto a některých dalších mechanizmů dochází k potlačení bolesti. Mezi tyto další mechanizmy patří zvýšená tvorba endorfinů, potlačení zánětu a otoku. Dále se také uplatní myorelaxační mechanismus neboli uvolňování svalového tonu (napětí).
Vasodilatační efekt (zlepšení prokrvení)
Pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF) s vhodně nastavenými parametry působí proti takzvanému penízkovatění neboli shlukování erytrocytů, které přenáší kyslík v krvi. Výsledným účinkem je opětovné rozptylování jednotlivých erytrocytů a tím se zvětšuje plocha schopná vázat kyslík. Krev, která prošla vhodným pulzním magnetickým polem, tak vykazuje schopnost lépe se okysličovat a přenášet kyslík do tkání.
Při působení pulzního magnetického pole (PEMF) dochází k aktivaci parasympatiku a k refluxu Ca2+ iontů, což vede k povolení svaloviny cév (zejména prekapilárních svěračů) a k následné vasodilataci. Při dlouhodobých aplikacích této metody navíc dochází také neovaskularizaci, tedy k rychlejší tvorbě nových cévek. Vlivem aplikací pulzního magnetického pole (PEMF) se zároveň snižuje riziko tvorby krevních sraženin (trombů).
Detoxikační efekt (čisticí)
Pulzní magnetoterapie (PEMF) rovnoměrně prostupuje živočišnou tkání a může tak působit, jako jedna z mála metod, také v místě vnitřních zánětů. Tam, kde je pulzní magnetoterapie (PEMF) aplikována, působí na každou buňku a indukuje v ní slabé elektrické proudy. Díky této indukci elektrických proudů, dochází ke změnám povrchových potenciálů buněk a ke změnám propustnosti buněčných membrán. Podporuje se tak zvýšená látková výměna, prokrvení a okysličení buněk. Základem každého detoxikačního procesu je právě lepší zásobení živinami a lepší odvádění metabolických zplodin z tkání.
Hlavní detoxikační orgán v těle jsou játra, a proto se doporučuje při aplikacích pulzní magnetoterapie (PEMF) zaměřit právě na ně. Činnost jater podporuje také dostatečná hydratace a k tomu lze využít tekutin, u kterých proběhla takzvaná magnetizace. Jedná se o proces, kdy působením pulzního magnetického pole na vodu dochází ke změnám struktury vody. Tato voda má mimo jiné lepší schopnost vázat na sebe molekuly kyslíku a je měkčí, a tak lépe rozpouští a odvádí odpadní látky a další metabolity.
Protiedémový (protiotokový) efekt
Otok je způsoben poruchou krevního oběhu na úrovni krevních kapilár s následným hromaděním tekutiny mezi buňkami. Aplikace pulzní magnetoterapie mají za cíl působit proti hlavním příčinám otoků, tedy proti zvýšenému krevního tlaku ve vlásečnicích (nejmenších krevních cév v těle), proti poruchám odtoku tekutin z tkáně a také proti případnému zvýšení propustnosti stěn vlásečnic. Důležitou roli u protiotokového efektu pulzní magnetoterapie (PEMF) hraje lepší průtok tkáněmi. Zrychlení látkové výměny po aplikaci pulzní magnetoterapie (PEMF) umožní rychlejší vstřebávání otoků a v dané oblasti zároveň dochází k výraznému protizánětlivému a proti bolestivému působení.
Myorelaxační efekt (uvolňující křeče - spazmy)
Působením pulzní magnetoterapie (PEMF) se urychluje odplavování kyselých metabolitů, které způsobují bolestivé zlepšení hybnosti.
Hojivý a regenerační efekt
Hojivý a regenerační efekt pulzní magnetoterapie (PEMF) na kosti a měkké tkáně je vysvětlován nespecifickým podrážděním cytoplazmatické (buněčné) membrány. Lepší prokrvení tkání a větší saturace kyslíkem napomáhá k rychlejšímu ústupu zánětů ve všech tkáních a dochází zároveň k potencování účinku případné antibiotické léčby. Významně se urychluje i hojení poškozených periferních nervů a dochází k urychlení regenerace neurofibril (vláken v neuronech) a k urychlení růstu centrálních axonů (vlákna vycházející z buněk).